Temná komora – návod pro začátečníky

Když můžete získat od komerčních vyvolávacích laboratoří vynikající snímky z Vašich černobílých negativů, proč si neudělat své vlastní?

PROČ VYVOVOLÁVAT?

Pro mnoho fotografů je vyvolání snímků součástí celého procesu jako focení samotné. Pro začátek, vyvoálání je kreativní proces, který je jak příjemný, tak uspokojující a, stejně jako ostatní procesy – napříkald Photoshop nebo Lightroom (ačkoli zábavnější), temná komora přináší fotografům možnost změnit jejich negativy na zvětšené tisky, které se velikostí rovnají svému originálnímu obrazu.

Tvoření vlastních tisků Vám také umožní přizpůsobit si a zvětšit fotografii na téměř jakoukoli velikost a tvar, který si usmyslíte. Výběr papíru doplňuje tento kreativní výstup (přečtěte si náš návod k výběru správného papíru) mnoha možnostmi, které zahrnují tón, základní materiál a druh papíru.

Procesy jako „zesvětlování“ a „ztmavování“, známé digitálním uživatelům, jsou pouze zlomkem technik z Photoshopu, které původně vznikly jako nástroje temné komory. Klíčovým rozdílem zde je to, že v temné komoře používáte své ruce nebo kousky tvrdého papíru k zesvětlování a ztmavování (buď tak zabraňujete světlu, nebo ho naopak pouštíte na plochy vašeho snímku, které tímto chcete upravit).

Další jednoduchou technikou, která může být použita k vytvoření skvělých efektů, jako například dosažení různých kontrastů pro odlišné části tisku, nebo použití dvou a více negativů na jeden tisk. Rozvíjení tiskařských dovedností Vám umožní vytvořit vynikající tisky, a přinese Vám to pocit spokojenosti a potěšení.

TVORBA TEMNÉ KOMORY

Nepotřebujete účelově postavenou temnou komoru. Každá místnost, kterou lze naprosto utěsnit před světlem, bude sloužit stejně tak dobře. Naši zákazníci často používají své náhradní ložnice, koupelny, půdy, sklepy, přístěnky pod schody a dokonce i zahradní domky jako temné komory. Dokud můžete prostor dokonale utěsnit od světla a máte v ní dostatečný prostor pro práci, můžete začít tvořit.

TIPY DO ZAČÁTKU

  • Pro zatemnění oken použijte silný karton a k jeho upevnění použijte černou lepící pásku na plátno. Pro utěsnění dveří použijte buď pásku, černou látku, nebo plátno k utěsnění okrajů. 
  • Abyste se ujistili, že místnost je dobře zatemněná, zůstaňte sedět v místnosti alespoň deset minut. Jakýkoli výrazný průnik světla do místnosti bude po chvíli jasně zřetelný.
  • Tekoucí vodu potřebovat nebudete. Proces omývání Vašeho tisku už probíhá za denního světla, takže je možné ho provést třeba ve Vaší koupelně.
  • Ať si vyberete jakoukoli místnost, pracovní plochu si rozdělta na dvě části. Jedna část bude suchá – pro zvětšovací přístroj, kompozici tisku, manipulaci s negativy apod., ta druhá část poté bude určena pro míchání roztoků a zpracovávání tisků.
  • Pokud můžete, tyto dvě části fyzicky oddělte tak, aby od sebe tyto dvě plochy byly vzdáleny. Pokud Vám to prostor neumožnuje a jste nuceni používat jednen stůl, pokuste se alespoň vztyčit bariéru proti cákající vodě.
  • Pro tvorbu černobílých tisků musí být mokrá část Vašeho pracovního porstoru dostatečně velká a rovná, aby udržela tři nebo čtyři vyvolávací nádoby, které budou o něco málo větší, než Váš největší tisk.

JAKOU VÝBAVU BUDETE POTŘEBOVAT?

  • Budete potřebovat zvětšovací přístroj, nemusí však být drahý. I ten nejobyčejnější je schopný vytvořit tisky na většinu fotografických papírů. Můžete si vybrat jak z přístrojů z druhé ruky, tak i ze zbrusu nových modelů.
  • Je důležité, aby byl zvětšovací přístroj umístěn na dostatečně pevné podložce, protože i sebemenší vybrace mohou způsobit rozostřené tisky.
  • Pro kontrolu času expozice je třeba mít časovač zapojený do obvodu zvětšovacího přístroje.
  • Dále budete potřebovat bezpoečnostní světlo, nejlépe takové. které je možno ovládat zvlášť od světla v místnosti. Ideálně by to mělo být takové, u kterého můžete měnit filtry podle toho, s jakým materiálem právě pracujete. Nicméně univerzální filtr, jako například ILFORD 902, bude vyhovovat většině aplikací.
  • Také si připravte stopky, nebo jim podobný časovač, kterým budete moci načasovat jednotlivé kroky celého procesu. Dále pak samozřejmě připravte teploměr, kterým budete kontrolobat správnou teplotu.
  • Velmi důležité je udržovat Vaši temnou komoru v čistotě. It’s really important to keep your darkroom clean. Veškeré vybavení by po každém procesu mělo být řádně omyto a osušeno.
  • Pokud se rozhodnete vytvořit stálou temnou komoru, pečlivé plánování Vám zajistí, že všechny procesy budete dělat v logickém pořadí.

Pro usnadnění procesu jsme pro Vás vytvořili několik praktických informací – nezbytná výbava pro temnou komoru (ENG), bezpečnostní typy (ENG), a práce s fotografickým zvětšovákem (ENG).