Vyvolávání filmu – navíjení filmu na spirálu

Vyvolávání filmu je klíčový krok v analogové fotografii, který začíná správným navinutím filmu na spirálu vývojnice. Tento proces je základem pro úspěšné zpracování filmu, protože nesprávné navinutí může vést k poškození negativu či vzniku nežádoucích skvrn. V tomto článku vám představíme postup, jak film správně navinout, aby byl rovnoměrně vyvolán a vy jste dosáhli kvalitních výsledků.

Po tom, co vyfotíte celý film, je třeba ho co nejdříve vyvolat. V této fázi je Váš film stále světlocitlivý, proto by neměl být vystavován světlu. 

Vyvolávání vlastního filmu může být nejen velmi uspokojivý, ale také z hlediska nákladů efektivní proces. Dalším pozitivem je také to, že je velmi snadné se tento krok naučit. Nejběžnější metodu ručního vyvolávání filmu si zajistíte použitím klasické vývojnice. Toto vybavení vyžaduje, aby byl film navinut na spirálu nebo cívku, a to ve tmě. Následně je cívka vložena do světluvzdorné nádoby (tanku), po jejímž uzavření je připraveno k aplikaci vývojky a zahájení procesu vyvolávání. Proces probíhá již na denním světle, neboť film je bezpečně uzavřen ve vývojnici.

Nejtěžším krokem při používání této nádoby je navíjení filmu na spirálu – musí být totiž provedeno v naprosté tmě. Nicméně s menším tréninkem si tento krok osvojíte téměř okamžitě.

 

Developing tank and spiral

TYPY PRO VÁS:

  • Držte se instrukcí, které dostanete společně s vývojnicí a vyzkoušejte si několikrát navíjení filmu na spirálu – k tomu se Vám bude hodit starý, nebo nechtěný film, který můžete vystavit dennímu světlu a pořádně si tak navíjení natrénovat.
  • Jakmile si budete v navíjení za denního světla jistí, zkuste už u dalších pokusů zavřít oči. Znovu připomínáme – navíjení exponovaného filmu musí být vždy prováděno v naprosté tmě, tudíž je nutné najít, nebo vytvořit temnou místnost.
  • Pro jednodušší navíjení se ujistěte, že je spirála naprosto suchá. Pokud si pevně určíte jednotlivé kroky a všechny nezbytné nástroje vždy uklidíte na stejné místo, práci si výrazně usnadníte.
  • Drážky na spirále drží jednotlivé časti filmu od sebe, a díky tomu může vývojka volně cirkulovat. Při nesprávném navinutí nebude vývojka cirkulovat rovnoměrně, a může dojít ke zničení obrazů.

JAK NA TO:

  • Pokud je celý film navinutý v kazetě:
    • a) použijte vytahovák filmů k vysunutí konce filmu z kazety
    • b) uchopte kazetu a otvírák filmových kazet a zhasněte světlo. Vyjměte uzávěr kazety a vytáhněte část filmové cívky ven, nahmatejte konec filmu
  • Najděte výčnělky na spirále, ty značí vstupní bod pro film. 
  • Mějte je seřazené a nasměrované k sobě. Uchopte konec filmu a vysuňte přibližně 5cm do prvního kanálku mezi výčnělky.
  • Z kazety vytáhněte přibližně 30 cm. Aby se film navinul do spirály, pohybujte stranami cívky dopředu a dozadu.
  • Jak dojdete na konec filmu, odstřihněte jej od kazetové cívky. Dále ještě párkrát otočte spirálou, abyste nasunuli celý film dovnitř.
  • Nakonec dejte spirálu do vyvolávací nádoby i s plastovým těsnícím kroužkem (pokud je ho třeba) a našroubujte víko nádoby. Film je nyní uzavřen ve světluvzdorné nádobě, tudíž si můžete roszvítit světla v místnosti.

Zde si můžete pustit krátkou animaci, která Vám může celý proces učení aspoň trochu usnadnit.